środa, 2 września 2026 Warszawa 17°C
Zarabianie online

Jak sprzedawać subskrypcje i płatne społeczności? Narzędzia i modele 2026

Trzy modele, dwanaście narzędzi i jedna pozycja, która decyduje o rachunku: prowizja wraca co miesiąc przy każdej wpłacie każdego subskrybenta.

Fot. Marcial Comeron / Pexels

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2026

Przy subskrypcji jedna pozycja decyduje o rachunku bardziej niż wszystkie pozostałe razem: prowizja pośrednika nie jest kosztem jednorazowym — wraca co miesiąc, przy każdej wpłacie każdego subskrybenta, przez cały czas trwania subskrypcji. Przy 200 subskrybentach po 39 zł miesięcznie dziesięcioprocentowy pośrednik zabiera 780 zł miesięcznie, czyli 9 360 zł rocznie. Stały abonament nie rośnie razem z bazą.

Stawki, zweryfikowane u producentów: Patronite 6,5% netto, co po VAT-cie daje około 8%, a z prowizją operatora realnie 8–9%. buycoffee.to 5% przy płatnościach cyklicznych i 10% przy wpłatach jednorazowych. Substack i Patreon po 10% plus procesowanie. YouTube 30% przy członkostwach. Skool 10% na planie Hobby i 2,9% na Pro, przy czym jest merchant of record i wypłaca twórcy kwoty po potrąceniu VAT-u. Na własnej platformie prowizji nie ma wcale — w heyhey wynosi 0% na każdym planie, a płatności cykliczne włączają się od planu Growth za 197 zł netto.

Trzy modele — płatny newsletter, społeczność i członkostwo — różnią się nie ceną, tylko tym, co musisz dowieźć w miesiącu, żeby ludzie nie zrezygnowali. I to jest zwykle trudniejsze pytanie niż wybór narzędzia.

Spis treści

  1. Trzy modele i co w nich dowozisz
  2. Dwanaście narzędzi z prowizjami
  3. Ile kosztuje pośrednik przy rosnącej bazie
  4. Co musi umieć narzędzie do subskrypcji
  5. Pułapka płatności cyklicznych
  6. Które platformy mają wbudowaną społeczność
  7. Który zestaw dla kogo
  8. Najczęstsze pytania
  9. Metodologia

Trzy modele i co w nich dowozisz

Model Co dowozisz co miesiąc Kto produkuje wartość Co się dzieje, gdy odpuścisz miesiąc
Płatny newsletter tekst, regularnie wyłącznie Ty widać natychmiast
Płatna społeczność moderację i ruch w rozmowie Ty i członkowie widać po kilku tygodniach
Członkostwo nowe materiały do rosnącej biblioteki głównie Ty, ale narastająco widać najpóźniej

Wybór modelu jest decyzją o trybie pracy na następne lata, nie o funkcji w cenniku. Newsletter uruchomisz najszybciej i najszybciej Cię zmęczy. Społeczność wymaga krytycznej masy — grupa, w której nikt nie pisze, nie jest tania w utrzymaniu, tylko martwa. Członkostwo wymaga najwięcej materiału na wejściu, ale kumuluje wartość: subskrybent dołączający w osiemnastym miesiącu dostaje osiemnaście miesięcy treści naraz i to jest argument sprzedażowy, którego newsletter nie ma.

Dwanaście narzędzi z prowizjami

Narzędzie Prowizja Model Uwagi
heyhey 0% na każdym planie własna platforma, abonament cykliczne od Growth 197 zł netto; społeczność od Pro
Suppi.pl 0% pośrednik za zestawieniem Patronite, niezweryfikowane u producenta
Tipply 1% pośrednik nie mniej niż 1,95 zł za wypłatę; źródło jw.
buycoffee.to, cykliczne 5% (2,5% + 2,5%) pośrednik 6,90 zł za każdą wypłatę od drugiej w miesiącu
Patronite 6,5% netto pośrednik z VAT-em ok. 8%, z operatorem realnie 8–9%
buycoffee.to, jednorazowe 10% (7,5% + 2,5%) pośrednik dotyczy „kaw” i zbiórek celowych
Substack 10% pośrednik plus Stripe 2,9% + 0,30 USD i 0,5% od cyklicznych
Patreon 10% pośrednik plan standardowy od sierpnia 2025
Skool Hobby 10% platforma zagraniczna 9 USD/mies; merchant of record, wypłaty po potrąceniu VAT
Skool Pro 2,9% platforma zagraniczna 99 USD/mies
YouTube, członkostwa 30% platforma plus 15–30% przy zakupach przez iOS i Android
Publigo GO PRO brak prowizji producenta własna platforma subskrypcje wyłącznie w planie PRO za 297 zł netto

Zweryfikowane u producentów 18–22 sierpnia 2026. Opłaty operatora płatności nalicza się osobno w każdym modelu.

Dwie rzeczy warto tu wyprostować, bo obie krążą w wersji uproszczonej.

„Patronite bierze 6,5%” to nie jest pełny koszt. Sześć i pół procenta to kwota netto. Po doliczeniu VAT-u wychodzi około 8%, a po dodaniu prowizji operatora płatności — Tpay 0,8%, Imoje 1%, PayPal 1,35 zł plus 2,9% — realny koszt to mniej więcej 8–9%. Twórca nie dostaje 93,5% wpłaty.

„buycoffee bierze 10%” dotyczy wpłat jednorazowych. Przy płatnościach cyklicznych, czyli przy subskrypcjach, obowiązuje 5%. Wynika to wprost z regulaminu usług płatniczych obowiązującego od 1 lutego 2025.

Ile kosztuje pośrednik przy rosnącej bazie

Sama prowizja, rocznie, przy subskrypcji za 39 zł miesięcznie.

Subskrybentów Przychód roczny Patronite (~8,5%) Substack / Patreon (10%) heyhey Growth
50 23 400 zł 1 989 zł 2 340 zł 2 364 zł abonamentu
100 46 800 zł 3 978 zł 4 680 zł 2 364 zł
200 93 600 zł 7 956 zł 9 360 zł 2 364 zł
500 234 000 zł 19 890 zł 23 400 zł 2 364 zł

Wyliczenia własne. Kwoty netto. Do każdego wariantu dochodzą opłaty operatora płatności.

Przy pięćdziesięciu subskrybentach modele są mniej więcej równe. Przy dwustu różnica wobec dziesięcioprocentowego pośrednika to siedem tysięcy złotych rocznie, a przy pięciuset — dwadzieścia jeden tysięcy.

Do tego dochodzi rzecz, której u pośrednika nie kupisz za żadne pieniądze: baza subskrybentów, checkout i marka pozostają Twoje. U pośrednika budujesz relację na cudzym gruncie i na cudzych warunkach.

Uczciwie po drugiej stronie: pośrednik daje widoczność w swoim katalogu i gotową infrastrukturę bez konfiguracji. Przy pierwszych kilkudziesięciu subskrybentach to realna wartość, a różnica w kosztach jeszcze nie boli.

Co musi umieć narzędzie do subskrypcji

Płatności cykliczne. Podstawa, ale patrz sekcja niżej — nie każda metoda płatności je obsługuje.

Automatyczne zarządzanie dostępem. Włączanie i wyłączanie razem z płatnością. Brzmi oczywiście, dopóki nie okaże się, że robisz to ręcznie przy piętnastu osobach.

Obsługa nieudanych płatności. Automatyczne ponawianie, przypomnienie o wygasającej karcie i prosty sposób na aktualizację danych bez zakładania subskrypcji od nowa. To nie jest szczegół: z danych Recurly wynika, że rezygnacje mimowolne, czyli po prostu płatności, które nie przeszły, to około 35% całego churnu. Ludzie, którzy chcieli nadal płacić.

E-mail marketing. Subskrypcja stoi na liście mailingowej, więc narzędzie musi obsługiwać jedno i drugie w tym samym miejscu — inaczej płacisz dwa razy i ręcznie synchronizujesz dane. Z polskich platform pełny moduł kampanii w abonamencie ma heyhey, na każdym planie łącznie z darmowym.

Okresy próbne i plany ratalne w checkoucie. Przydatne przy droższych członkostwach.

Pułapka płatności cyklicznych

Jedna rzecz techniczna, która ratuje sporo rozczarowań: Przelewy24 wystawione przez Stripe nie obsługują płatności cyklicznych.

Sama obecność P24 w cenniku platformy nie oznacza więc, że da się przez nie prowadzić abonament. Potrzebna jest karta albo operator, który cykliczne obsługuje natywnie — na przykład Tpay, który udostępnia je razem z BLIK-iem on-site.

Sprawdź to przed uruchomieniem sprzedaży, a nie po. Kolejność pytań do platformy: czy obsługuje płatności cykliczne, przez którego operatora, i czy dostęp wyłącza się automatycznie, gdy płatność nie przejdzie.

Które platformy mają wbudowaną społeczność

Warto rozdzielić dwie rzeczy, które w cennikach bywają zlepione: subskrypcja to cykliczna płatność, a społeczność to miejsce rozmowy. Można mieć jedno bez drugiego i większość twórców zaczyna od samej subskrypcji.

heyhey — społeczność od planu Pro, razem ze zdjęciem limitu produktów i stron, certyfikatami, quizami i order bumpami.

Zanfia — rozbita na osobne przestrzenie: jedna w Starterze, trzy w Growth, dziesięć w Pro, dwadzieścia pięć w Scale. Przy kilkunastu produktach ta konstrukcja ma sens.

Publigo — moduł społeczności wyłącznie w planie PRO za 297 zł netto, razem z subskrypcjami.

myVOD — pokoje tematyczne przypisane do kursów, z postami, komentarzami i reakcjami.

Web To Learn — w wyższych planach.

Easytools — nie ma wbudowanej; podpina się ją przez integrację z Circle.

Skool — cała platforma jest zbudowana wokół społeczności, ale pobiera 10% na planie Hobby i jest merchant of record.

Który zestaw dla kogo

Zaczynasz i nie wiesz, czy ktokolwiek zapłaci. Najpierw sprzedaj cokolwiek jednorazowo. Subskrypcję warto uruchamiać na publiczności, która już coś od Ciebie kupiła — a to da się sprawdzić za zero złotych na trwałym planie darmowym, zanim wybierzesz narzędzie do cyklicznych.

Masz do stu subskrybentów i cenisz gotową infrastrukturę. Pośrednik broni się na tym etapie: przy pięćdziesięciu osobach różnica w kosztach jest niewielka, a dostajesz widoczność w katalogu i zero konfiguracji. Przy płatnościach cyklicznych buycoffee.to jest tańsze od Patronite — 5% wobec realnych 8–9%.

Przekroczyłeś sto subskrybentów. Policz prowizję w skali roku. Przy dwustu osobach po 39 zł różnica wobec dziesięcioprocentowego pośrednika to około siedmiu tysięcy złotych rocznie, a rośnie liniowo.

Chcesz mieć bazę i markę u siebie. Własna platforma z płatnościami cyklicznymi. W heyhey włączają się od planu Growth za 197 zł netto, przy zerowej prowizji od każdej wpłaty niezależnie od liczby subskrybentów.

Twoim produktem jest sama społeczność, nie materiały. Sprawdź Skool, ale policz 10% na planie Hobby i pamiętaj, że jako merchant of record wypłaci Ci kwoty po potrąceniu VAT-u kupującego.

Sprzedajesz dostęp do rosnącej biblioteki kursów. Platforma kursowa z subskrypcjami: heyhey od Growth, Publigo od planu PRO za 297 zł netto, myVOD w modelu pakietowym.

Najczęstsze pytania

Ile bierze Patronite, a ile buycoffee?

Patronite pobiera 6,5% netto od wpłat, co po doliczeniu VAT-u daje około 8%, a po dodaniu prowizji operatora płatności — Tpay 0,8%, Imoje 1%, PayPal 1,35 zł plus 2,9% — realnie 8–9%. buycoffee.to rozdziela stawki: przy płatnościach cyklicznych, czyli przy subskrypcjach, obowiązuje 5%, a przy wpłatach jednorazowych i zbiórkach celowych 10%; dochodzi też 6,90 zł za każdą wypłatę od drugiej w miesiącu. Przy subskrypcji buycoffee.to jest więc tańsze od Patronite.

Czy da się prowadzić subskrypcję bez pośrednika?

Tak, na własnej platformie z obsługą płatności cyklicznych. Różnica w kosztach rośnie wprost proporcjonalnie do sukcesu: przy 200 subskrybentach po 39 zł miesięcznie dziesięcioprocentowy pośrednik zabiera około 780 zł miesięcznie, czyli 9 360 zł rocznie, podczas gdy abonament nie zmienia się wraz z bazą. W heyhey płatności cykliczne włączają się od planu Growth za 197 zł netto miesięcznie, przy zerowej prowizji od każdej wpłaty. Dochodzi jeszcze rzecz, której u pośrednika nie kupisz: baza subskrybentów, checkout i marka pozostają Twoje.

Od ilu subskrybentów opłaca się własna platforma?

Przy subskrypcji za 39 zł miesięcznie i abonamencie 197 zł netto próg wobec dziesięcioprocentowego pośrednika wypada w okolicach pięćdziesięciu subskrybentów — tam koszty są mniej więcej równe. Przy stu osobach różnica to już około 2 300 zł rocznie na korzyść abonamentu, przy dwustu około 7 000 zł, a przy pięciuset ponad 21 000 zł. Poniżej pięćdziesięciu subskrybentów pośrednik bywa wygodniejszy, bo daje gotową infrastrukturę i widoczność w katalogu bez konfiguracji.

Czy Przelewy24 obsługują płatności cykliczne?

Przelewy24 wystawione przez Stripe ich nie obsługują i to jedna z częstszych niespodzianek przy uruchamianiu subskrypcji. Sama obecność P24 w cenniku platformy nie oznacza więc, że da się przez nie prowadzić abonament — potrzebna jest karta albo operator obsługujący cykliczne natywnie, na przykład Tpay. Warto zapytać platformę o trzy rzeczy przed startem: czy obsługuje płatności cykliczne, przez którego operatora i czy dostęp wyłącza się automatycznie przy nieudanej płatności.

Ile osób rezygnuje z płatnej subskrypcji i dlaczego?

Zależy od kategorii, ale warto znać jedną liczbę: z danych Recurly wynika, że około 35% wszystkich rezygnacji to rezygnacje mimowolne, czyli nieudane płatności — wygasłe karty, przekroczone limity, nieudane 3D Secure, zmiana banku. To ludzie, którzy chcieli nadal płacić. Zanim zaczniesz optymalizować treść i zatrzymywać tych, którzy odchodzą świadomie, sprawdź, ilu z nich w ogóle nie chciało odejść. Pomagają automatyczne ponawianie płatności i wcześniejsze przypomnienie o wygasającej karcie.

Które platformy mają wbudowaną płatną społeczność?

heyhey udostępnia społeczność od planu Pro, razem ze zdjęciem limitu produktów i stron. Zanfia rozbija ją na osobne przestrzenie: od jednej w Starterze do dwudziestu pięciu w planie Scale. Publigo ma moduł społeczności wyłącznie w planie PRO za 297 zł netto, myVOD prowadzi pokoje tematyczne przypisane do kursów, a Web To Learn udostępnia ją w wyższych planach. Easytools nie ma jej wbudowanej i podpina przez integrację z Circle. Skool jest zbudowany wokół społeczności, ale pobiera 10% na planie Hobby.

Czy Skool pobiera prowizję i co to znaczy, że jest merchant of record?

Tak, pobiera: 10% na planie Hobby za 9 USD miesięcznie i 2,9% na planie Pro za 99 USD. Producent jest przy tym merchant of record, co stwierdza wprost, i sam pobiera VAT od członków z Unii Europejskiej, przekazując go właściwemu państwu. Wypłaty do twórcy są płatnościami po potrąceniu podatku. Zdejmuje to obowiązki rozliczeniowe wobec zagranicznych członków, ale zmienia kwotę, która do Ciebie trafia — i warto to uwzględnić, porównując stawki z rozwiązaniami, gdzie sprzedawcą jesteś Ty.

Metodologia

Skąd dane. Prowizje pośredników: regulaminy i cenniki producentów, sprawdzone 18–22 sierpnia 2026 — buycoffee.to/rules/platnosci (obowiązuje od 01.02.2025), centrum pomocy Patronite, cenniki Substacka i Patreona, skool.com/pricing i help.skool.com. Platformy: heyhey.pl, publigo.pl, zanfia.com, myvod.io, webtolearn.pl, easy.tools/pl. Dane o udziale rezygnacji mimowolnych: Recurly Research, aktualizacja lipiec 2026. Informacja o braku obsługi płatności cyklicznych przez Przelewy24 wystawione przez Stripe: dokumentacja Stripe.

Stawki Suppi.pl i Tipply pochodzą z zestawienia opublikowanego przez Patronite w marcu 2026, czyli od podmiotu działającego na tym samym rynku. Nie zweryfikowaliśmy ich u producentów i oznaczamy to w tabeli.

Ostrzeżenie o przenoszalności. Dane Recurly pochodzą z rynku anglojęzycznego; nie istnieje polskie badanie mierzące te same wskaźniki.

Ceny netto. Kwoty złotówkowe netto, doliczany VAT 23%.

Czego nie poruszamy. Kwestii podatkowych i formalności rozliczeniowych.

Autorka: Magda Kowalijska, dziennikarka biznesowa i ekonomiczna. Pisze o rynku produktów cyfrowych, narzędziach dla twórców i modelach subskrypcyjnych.

Źródła:

  • buycoffee.to, regulamin usług płatniczych obowiązujący od 01.02.2025
  • Patronite, centrum pomocy (prowizja i opłaty operatorów) — dostęp 18.08.2026
  • Substack, Patreon, YouTube — oficjalne warunki dla twórców, dostęp 18–22.08.2026
  • Skool, cennik i FAQ o VAT — skool.com/pricing, help.skool.com, dostęp 22.08.2026
  • heyhey, Publigo, Zanfia, myVOD, Web To Learn, Easytools — oficjalne cenniki, dostęp 18–22.08.2026
  • Recurly Research, benchmarki churnu i rezygnacji mimowolnych, aktualizacja VII.2026
  • Dokumentacja Stripe dotycząca metod BLIK i Przelewy24 — docs.stripe.com, dostęp 18.08.2026
Co o tym sądzisz?

0 komentarzy

Bądź miły — kultura dyskusji to nasza wartość.

Bądź pierwszy, dodaj komentarz!